5 wydarzeń, których nie możecie przegapić na Script Fiesta 9 ½

Script Fiesta to coroczne święto scenarzystów, które w tym roku, z wiadomych względów, odbędzie się w niepełnej, połowicznej formie – stąd wzięła się ta połówka w tegorocznej nazwie. Całe wydarzenie będzie można oglądać online za pomocą platformy Think Film. Ale nie ma tego złego – dzięki temu w festiwalu będzie można wziąć z dowolnego miejsca i na dodatek całkowicie za darmo! A więc, których wydarzeń nie można przegapić?

1. Dialog na 100%. Wykład Michała Oleszczyka na temat trylogii Richarda Linlkatera

Gadana trylogia Richarda Linklatera – „Przed wschodem słońca”, „Przed zachodem słońca” i „Przed północą” – to jedno z najoryginalniejszych przedsięwzięć w historii kina współczesnego. O tajnikach dialogów w scenariuszu do trzech filmów opowie Michał Oleszczyk, którego błyskotliwości i przenikliwości rekomendować nikomu nie trzeba.

2. Okrągły stół scenarzystów

Organizatorom festiwalu udało się zebrać najgorętsze nazwiska scenarzystów we współczesnym polskim kinie, autorów scenariuszy do takich przedsięwzięć jak „Boże ciało”, „Bogowie”, „Król” czy powstające „Żeby nie było śladów”. Dyskusję tych niezwykle kreatywnych twórców poprowadzi Błażej Hrapkowicz.

3. Co musi widzieć scenarzysta, a czego nie uczą w szkołach, czyli dlaczego scenopisarstwo jest sztuką pisania i liczenia pieniędzy. Wykład Macieja Ślesickiego

Intrygująco brzmiący wykład gospodarza wydarzenia, czyli rektora Warszawskiej Szkoły Filmowej, który opowie o tym, że bycie scenarzystą wiąże się nie tylko z pisaniem, ale również liczeniem – pieniędzy oczywiście.

4. Jak powstała Euforia. Spotkanie z Ronem Leshemem

Wszyscy znamy i uwielbiamy „Euforię”, ale nie każdy przyglądał się napisom końcowym odpowiednio uwarznie, by zauważyć, że serial Sama Levinsona powstał na licencji serialu z… Izraela! Jego twórcą był Ron Lesheman, który był odpowiedzialny również za rozwój amerykańskiej „Euforii”. Podczas Scipt Fiesty będziemy mieli niepowtarzalną szansę posłuchać o źródłach projektu z ust samego twórcy.

5. Scenariusz w kinie autorskim. Case study filmu Niepamięć: Christos Nikou, Stavros Raptis

W kinie ostatnich lat być może nie było oryginalniejszego zjawiska niż grecka nowa fala. Wpisał się w nią również film Christosa Nikou „Niepamięć”. Scenarzyści tego filmu – reżyser i Stavros Raptis opowiedzą o tym, jak tworzy się tekst w kinie autorskim.