O mnie

Michał PiepiórkaNazywam się Michał Piepiórka. Pochodzę z Gdańska, ale aktualnie mieszkam w Poznaniu. Film jest dla mnie zarówno wielką pasją, jak i przedmiotem pracy. Na zmianę piszę recenzje filmowe i artykuły naukowe, dlatego staram się łączyć stylistyczną lekkość z badawczą skrupulatnością. Kiedy uznałem, że oglądanie filmów jest tym, co wychodzi mi najlepiej, postanowiłem podzielić się swoimi przemyśleniami z innymi i zrobić z tego swój pomysł na życie. Publikowałem m. in. w Kinie, Filmwebie, Stopklatce, ale również w czasopismach naukowych, m. in. w Kwartalniku Filmowym i Images.

Jestem pracownikiem Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 2016 roku obroniłem pracę doktorską z kulturoznawstwa na temat sposobów przedstawiania transformacji gospodarczej w polskim kinie fabularnym po 1989 roku.

Zdobyłem nagrodę za najlepszy tekst o polskim kinie w konkursie „Powiększenie” (2011) portalu Filmweb oraz trzykrotnie wyróżnienie w konkursie imienia Krzysztofa Mętraka (2016, 2017, 2018). W 2017 roku zostałem nominowany jako autor bloga Bliżej Ekranu do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Publicystyka filmowa w Internecie.

W 2019 roku wydałem książkę ’Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej’ w Wydawnictwie Ossolineum.

Najchętniej sięgam po kinowe nowości, by śledzić filmowe ścieżki rozwoju. Nie zapominam jednak o przeszłości, którą lubię odkrywać ciągle na nowo. Często chadzam kinematograficznymi manowcami, dlatego wśród swoich głównych filmowych zainteresowań wymieniam kino dokumentalne i filmowe animacje. Poza tym jestem wszystkożerny.

Jestem krytykiem, publicystą i kulturoznawcą widzącym w filmie dokument swoich czasów, wymagający od nas odrobiny zaangażowania, by za jego pomocą nieco lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Mam nadzieję, że dzieląc się swoimi przemyśleniami, kogoś zainspiruję, zachęcę do własnych filmowych poszukiwań.

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, zapraszam: kontakt@blizejekranu.pl