10 najciekawszych filmów maja

Maj powoli przygotowuje nas na wakacyjną kinową stagnację. Trochę blockbusterów, trochę arthouse’owych niedobitków, kilka rodzimych propozycji. Wiele ciekawego może i nie ma, ale kilka propozycji udało się wskazać.

Doktor Strange w multiversum obłędu, reż. Sam Raimi, 6.05

Kolejna odsłona marvelowej sagi. Tym razem Doktor Strange będzie musiał zmierzyć się z konsekwencjami otwartego multiwersum, wdzierającego się do naszego wymiaru. Przygotujcie się na wiele cameo, występów gościnnych i niespodzianek z kosmosu.

Fucking Bornholm, reż. Anna Kazejak, 6.05

Anna Kazejak zabiera na Bornholm podczas Majówki dwie pary, by poddać je tam trudnemu testowi. Czy te relacje to przetrwają? Film miesza dramat z komedią, a w obsadzie takie tuzy jak Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak i Grzegorz Damięcki.

Spree, reż. Eugene Kotlyarenko, 13.05

Jazda bez trzymanki na tylni siedzeniu ubera? Takie rzeczy tylko z Velvet Spoon. Ten dystrybutor funduje nam kolejną dawkę eksploatacyjnej, gatunkowej rozrywki. Tym razem w roli głównej internetowy influencer, który ma zamiar zdobyć kilka lajków więcej dzięki mordowaniu pasażerów.

Boscy, reż. Mariano Cohn, Gaston Duprat, 13.05

Duet odpowiedzialny za znakomitego „Honorowego obywatela” bierze się za kulisy filmowego biznesu i to w jego arthouse’owej formie. Penelope Cruz i Antonio Banderas w obsadzie, a fabuła kręci się wokół biznesmena, który bardzo pragnie wyprodukować międzynarodowych filmowy hit.

Mała mama, reż. Celine Sciamma, 20.05

Po utrzymanej w kostiumowym sztafażu melodramacie Sciamma nakręciła bardzo skromny film, w którym wraca do swoich ulubionych tematów – dzieciństwa i relacji najmłodszych z rodzicami. „Mała mama” to perełka, film o odchodzeniu, wielkim smutku i małych radostkach. Czytaj dalej.

Książę, reż. Roger Michell, 20.05

Urocza brytyjska komedia o starszym mężczyźnie, który decyduje się na… kradzież malarskiego arcydzieła. Akcja zawiązuje się, gdy mężczyzna zostaje złapany i postawiony przed sądem. W rolach głównych Jim Broadbent i Hellen Mirren.

Top Gun: Maverick, reż. Joseph Kosinski, 27.05

Kontynuacja sławnego przeboju kinowego sprzed lat. Tym razem Maverick – pilot o twarzy Toma Cruse’a – sprawdzi się w roli nauczyciela. A podniebne fikołki będą wykonywać młodsi. Czy czeka nas hit na miarę oryginału?

Infinite Storm, reż. Małgorzata Szumowska, 27.05

Małgorzata Szumowska próbuje podbić Hollywood. Zaprosiła do współpracy Naomi Watts, by opowiedzieć autentyczną historię kobiety, która powędrowała samotnie w górach i spotkała tam potrzebującego pomocy mężczyznę. Można oczekiwać typowego survival movies ze śniegiem, chłodem i wiatrem w rolach głównych.

Chiara, reż. Jonas Carpignano, 27.05

Autor „Ciambry” ponownie nakręcił film społecznie zaangażowany. Tym razem opowiada o niebezpiecznych związkach zwykłych obywateli z mafią. A wszystko to z perspektywy młodej, dojrzewającej dziewczyny.

Detektyw Bruno, reż. Mariusz Palej, 27.05

Propozycja dla najmłodszych od jednego z najciekawszych twórców rodzimych filmów familijnych – Mariusza Paleja. Tym razem opowie o nieoczekiwanej przyjaźni chłopca i serialowego detektywa. W roli głównej Piotr Głowacki i debiutujący na ekranie Iwo Rajski.