5 filmów Docs Against Gravity 2021, których nie możesz przegapić

Już za moment święto dokumentu! W kilku miastach w Polsce będzie można zażyć uderzeniowej dawki kina dokumentalnego na światowym poziomie. Tylko, na jakie filmy zwrócić uwagę w zalewie intrygujących tytułów? Ja wskazuje na 5, które koniecznie musicie zapisać na swoją listę „do zobaczenia”.

Film balkonowy, reż. Paweł Łoziński

Film dopiero co wyjechał z nagrodą z festiwalu Locarno, gdzie rozpoczął festiwalowe tournee po świecie. To dokument, którego próbkę mogliśmy zobaczyć w nowelowym „W domu”. Koncept jest prosty, ale doprowadzony do mistrzostwa. Łoziński zachowując dystans społeczny zaczepia przypadkowych ludzi ze swojego balkonu i w ten sposób rozmawia o rzeczach banalnych, ale także zupełnie niezwykłych. To nie tylko zapis stanu ducha społeczeństwa czasu pandemii, to kino niezwykle uniwersalne, z zacięciem wręcz filozofującym.

Ucieczka na Srebrny Glob, reż. Kuba Mikurda

To już drugi film dokumentalny w dorobku filmoznawcy i krytyka filmowego, Kuby Mikurdy. Po filmie o Borowczyku, wziął się za bary z nie lada wyzwaniem, bowiem z epickim, legendarnym, niedokończonym opus magnum Andrzeja Żuławskiego – „Na Srebrnym Globie”. Jego dokument jest kinofilskim śledztwem w sprawie historii tego niezwykłego filmowego projektu.

Śledztwo w domu spokojnej starości, reż. Maite Alberdi

Film zdobył w tym roku nominację do Oscarów i jest jedynym w swoim rodzaju dokumentem utrzymanym w gatunku kina szpiegowskiego, nakręconym w domu spokojnej starości. Opowiada o staruszku, który otrzymuje misję sprawdzenia, czy w instytucji są spełnianie wszelkie standardy opieki. To film pełen zwrotów akcji i nietuzinkowych bohaterów.

Jestem Greta, reż. Nathan Grossman

To imię znają wszyscy. Ale czy znają osobę, która je nosi? „Jestem Greta” to zapis publicznej aktywności Grety Thunberg od pierwszych dni strajku klimatycznego poprzez kolejne szczyty klimatyczne po dzień niemal dzisiejszy. To kronika aktywizmu, zaangażowania, ale również funkcjonowania w mediach i zdobywania światowego rozgłosu. Film otwarcia festiwalu, o którym z pewnością będzie bardzo głośno.

Przeżyć, reż. Jonas Poher Rasmussen

Animowany dokument porównywany do „Walca z Bashirem”, który okazał się rewelacją festiwalu Sundance. To wielowątkowa historia mężczyzny, który musiał uciekać z rodzinnego Afganistanu do Europy, ale także przez długi czas uciekał przed własną tożsamością. Dziś staje oko w oko z kamerą, by o tym wszystkim opowiedzieć. Nie jest jednak gotowy, by pokazać swoją twarz, stąd forma animacji.