W Warszawie i 6 innych miastach już w piątek, 4.09, rusza największych festiwal filmów dokumentalnych w Polsce – Docs Against Gravity. Program imprezy imponuje – znalazły się w nim najlepsze dokumenty sezony, bardzo wiele z nich pokazywanych premierowo. Dla tych, którzy nie wiedzą, na które tytuły muszą koniecznie się wybrać, przygotowałem małą podpowiedź – małą, bo wskazuje tylko na 5 filmów, których po prostu nie możecie przegapić. Ale program jest tak przepastny, że każdy znajdzie w nim dla siebie wiele kolejnych tytułów.
Jak Bóg szukał Karela, reż. Vit Klusak, Filip Remunda
Pamiętacie „Czeski sen”, w którym czescy dokumentaliści wkręcili swoich rodaków, tworząc nieprawdziwy supermarket? Tym razem dwójka dokumentalnych tricksterów wyruszyła do Polski w poszukiwaniu… Boga! To będzie opowieść o próbie porozumienia dwóch narodów – otwarcie ateistycznego i zapalczywie katolickiego. Co z tego wyniknie? Dowiemy się z filmu!
Nomada. Na tropie Bruce’a Chetwina, reż. Werner Herzog
Gigant współczesnego dokumentu – Werner Herzog – tym razem rusza w podróż po śladach wielkiego podróżnika i swojego przyjaciela – Bruce’a Chatwina. Herzog znany jest ze swojej podróżniczej pasji, którą w tym filmie przedstawi widzom najpełniej. Ponownie ruszy w drogę w poszukiwaniu „ekstatycznej prawdy”, której od zawsze poszukuje w swoich filmach.
Tony Halik, reż. Marcin Borchardt
Po wideoportrecie rodziny Beksińskich Marcin Borchardt stworzył dokumentalną sylwetkę Tony’ego Halika – być może najbardziej znanego polskiego podróżnika i reportera. Ponownie, podobnie jak w poprzednim filmie, dokument będzie miał w dużym stopniu formułę kina montażowego, na który złożą się materiały z wypraw Halika – uzupełnione o wspomnienia osób, które znały Halika osobiście.
Dla Samy, reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts
Po otrzymaniu wielu nagród (m.in. na festiwalu w Cannes i od Europejskiej Akademii Filmowej) i nominacji do Oscara, 'Dla Samy’ wreszcie dociera do Polski. To niezwykły film dedykowany córce bohatera, urodzonej w środku walk odbywających się w Aleppo. Film jest zapisem codzienności oblężonego miasta.
Skandal. Ewenement Molesty, reż. Bartosz Paduch
Filmowy portret kultowego hip-hopowego składu – Molesty. Dokumentalista powraca do lat 90. i rekonstruuje losy zespołu, ale również przygląda się ich sukcesowi z czasowego dystansu. Co zostało z tamtych ideałów i jak potoczyły się losy członków muzycznej ekipy? Tego dowiemy się z filmu, będącego swoistym wehikułem czasu, przenoszącym nas do połowy lat 90.
Komentarze (0)