5 wydarzeń, w których musisz wziąć udział podczas 11. Festiwalu Kamera Akcja

Trzeba szukać pozytywnych stron sytuacji, w której się znaleźliśmy. Jednym z nich jest z pewnością możliwość wzięcia udziału w takich wydarzeniach jak festiwal Kamera Akcja bez konieczności wychodzenia z domu. Oczywiście udział online nie zastąpi spotkania w „realu”, ale pozwoli na uczestnictwo tym, którzy nie mogliby pojawić się w Łodzi. Polecam wszystkie punkty programu, ale na te pięć zwróćcie szczególną uwagę:  

Na wyrywki. O kobiecości i męskości w polskim kinie, reż. Patrycja Mucha

Podczas festiwalu będzie miał premierę kolejny odcinek cyklu wideoesejów o polskim kinie „Na wyrywki”. Jej autorką jest filmoznawczyni Patrycja Mucha, która analizuje wizualną stronę polskich filmów, każdorazowo koncentrując się na innym wymiarze rodzimej kultury wizualnej: m. in. na obrazach jedzenia, designu czy dojrzewania. Tym razem zobaczymy, w jaki sposób polscy twórcy przedstawiali na ekranie kobiecość i męskość.

Serio Pro

Serio Pro to festiwal w ramach festiwalu. Miał odbyć się jako niezależna impreza w sierpniu, ale lockdown nieco skomplikował sytuację, wymuszając przeniesienie wydarzeń na czas Kamery Akcji. To impreza w całości poświęcona serialom, ze szczególnym naciskiem na działania polskiej branży. Podczas pierwszej edycji będziemy mogli wziąć udział m. in. w dyskusji o trendach odbiorczych, analizie scenariuszowej „Fargo” czy rozmowie o kreatywności w serialach.

Sole, reż. Carlo Sironi

Kamera Akcja to nie tylko branżowe spotkania i filmoznawcze dyskusje, to również – oczywiście – wiele znakomitych projekcji filmowych. Programerzy stawiają sobie zadanie pokazywania tego, co niedostępne w rodzimych repertuarach. Przykładem takiego filmu jest włosko-polski dramat „Sole” z kiełkującą gwiazdą Sandrą Drzymalską w jednej z głównych ról. Film był pokazywany w zeszłym roku na festiwalu w Wenecji, gdzie otrzymał aż dwie nagrody.

Podcast. Krytyka filmowa dziś

Nie zapominajmy, że Kamera Akcja to festiwal poświęcony krytyce filmowej. Jej stałym punktem są znakomite warsztaty. W tym roku jeden z nich poprowadzi najbardziej znany rodzimy filmowy podcaster – Michał Oleszczyk, czyli Spoilermaster. Jeśli chcielibyście zgłębić tajniki tego jakże popularnego obecnie medium krytycznego, to koniecznie musicie wziąć w nich udział.

Spotkanie-Performance: Mark Cousins

Marka Cousinsa filmoznawcom przedstawiać nie trzeba – to być może najbardziej znany popularyzator historii kina, autor wielu filmów i cykli poświęconych temu zagadnieniu. Dzięki łączności online Cousins będzie gościem festiwalu, podczas którego weźmie udział w tajemniczo brzmiącym spotkaniu-performansie i pokaże swój najnowszy film „Oczy Orsona Wellesa”.