Punkt krytyczny #4 – „Trujące powietrze”: Ratowanie planety jest koniecznością

„Punkt krytyczny” odcinek „Trujące powietrze” Fundacja WWF Polska.

Polska gospodarka jest najbardziej uzależniona od węgla ze wszystkich krajów europejskich. Polska jest czerwoną wyspą na mapie Europy pod względem smogu. Polskie miasta liderują w rankingu najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Jeżeli to nie są alarmujące dane, to nie ma dla nas ratunku. Najnowszy odcinek produkowanej przez WWF Polska serii „Punkt krytyczny” skupia się na, być może, najbardziej palącym problemie polskiego środowiska – smogu.

Jeżeli przekonywać kogoś do konieczności wzmożenia działań w kwestii ochrony środowiska, to najlepiej rozpocząć właśnie od problemu zanieczyszczonego powietrza. Nie trzeba wzbudzać w nikim miłości do zwierząt czy roślin – wystarczy wyjść z domu w wyjątkowo chłodny i bezwietrzny wieczór. Smród smogu potrafi przekonać każdego sceptyka, że zmiany w nawykach energetycznych Polaków są niezbędne. By do nich doszło, konieczne są ruchy na poziomie legislacyjnym. Na szczęście to już się powoli dzieje, czego przykładem są województwa Śląskie i Małopolskie. Teraz czas na resztę Polski – kluczem jest zakazanie palenia w piecach węglem najniższej jakości, który nie tylko jest najmniej efektywny energetycznie, ale również najbardziej szkodliwy.

Ale dyskomfort związany ze smrodem to najmniejszy problem wiążący się ze smogiem. Trujące, zanieczyszczone powietrze jest śmiertelnie niebezpieczne. Jego wdychanie jest porównywalne do palenia kilku papierosów dziennie – w dłuższej perspektywie zwyczajnie zabija. W samej Polsce co roku właśnie z powodu smogu umiera aż 50 tys. osób! Na świecie natomiast około 3 milionów. Te liczby pokazują, że walka z zanieczyszczonym powietrzem to problem domagający się jak najszybszego rozwiązania – tu i teraz. Dlatego niezbędne są takie wydarzenia jak krakowski „Smoghaton”, gdzie zespoły z całego świata prezentują swoje projekty, wykorzystujące najnowsze technologie, by zwalczać smog.

Ratowanie planety jest koniecznością. Gdy wprowadza się nowe, ekologiczne źródła energii, ociepla domy, ogranicza konsumpcję, stawia na lokalnych producentów żywności, dba o czystość powietrza czy minimalizuje skalę transportu, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że dzieje się to w pierwszej kolejności z korzyścią dla naszego zdrowia. Efekty przychodzą niemal natychmiastowo. Tak również, a może przede wszystkim, dzieje się w przypadku walki ze smogiem – jego wyeliminowanie z polskich miast jest niezwykle palącą koniecznością. Nie ma już na co czekać – już teraz jest niemal za późno!

WWW.ENERGIAODNOWA.PL