Punkt krytyczny #3 – „Trujesz – płać”: Ratowanie planety jest zdrowe

„Punkt krytyczny” odcinek „Trujesz – płać” Fundacja WWF Polska.

Jesień ma swój zapach – unoszącego się w powietrzu, wszechobecnego smogu. W sezonie grzewczym łatwiej być zagorzały zwolennikiem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, bo problem zanieczyszczania powietrza dotyka wszystkich. Kolejny odcinek serii „Punkt krytyczny” jest poświęcony temu, jakże aktualnemu i palącemu, problemowi – trucia spalinami.

Seria WWF-u ma tę zaletę, że sprawnie łączy perspektywę makro i mikro. Omawiany odcinek zaczyna się od stwierdzenia, że źródłem postępującego globalnego ocieplenia jest skala rozwoju przemysłowego, którego gwałtowności nie dało się przewidzieć jeszcze kilka dekad temu. To właśnie wielkie fabryki są największymi trucicielami i zagrożeniem dla ekologii. Ale nie tylko – bo również każde mieszkanie przyczynia się do zwiększenia emisji szkodliwych substancji do środowiska. Problemem tego odcinka jest powielenie części treści, nad którymi twórcy pochylali się w poprzedniej odsłonie serii. Ponownie na pierwszy plan wysunęli bowiem kwestię niewystarczającego ocieplania mieszkań, a w konsekwencji zużywania większej ilości energii na ogrzanie. Taki stan rzeczy nie opłaca się nikomu – ani ekologicznie, ani ekonomicznie.

Tym razem jednak twórcy dali inne potencjalne scenariusze naprawy stanu rzeczy. W poprzednim odcinku przyglądali się rozwiązaniom stosowanym przy domach pasywnych i optymalnych. Tym razem powołali się na systemowe rozwiązania rodem z Francji. Tam uruchomiono program państwowego wspierania remontów starych, niezmodernizowanych domów. Czy istnieje możliwość przeniesienia tego rozwiązania do Polski? Okazuje się, że tak, a pieniądze na ten cel mogłyby pochodzić z funduszy gromadzonych z handlu emisjami. Szkoda, że twórcy nie pociągnęli tego zagadnienia dalej – nie pokazali, na co w tym momencie przeznaczane są te pieniądze i czy rzeczywiście nie idą one na ochronę środowiska i rozwijanie zielonej energii. Bo jeżeli faktycznie takie rozwiązania jak na Zachodzie mogłyby zostać wprowadzone w Polsce, to odbyłoby się to z pożytkiem dla wszystkich – byłoby i taniej, i zdrowiej.

WWW.ENERGIAODNOWA.PL