Siódmy dzień to przede wszystkim premiera nowego, udanego filmu Xaviera Dolana, ale jeszcze lepiej wypadł drugi film w karierze Hlynura Palmasona. Obok nich obejrzałem „Za późno, by umrzeć młodo” i ciekawy film z konkursu – „Przynęta”.
Matthias i Maxime, reż. Xavier Dolan
W tym roku mija dekada od debiutu Dolana. Przez te dziesięć lat Kanadyjczyk bardzo zmienił się jako reżyser. Jest znacznie spokojniejszy, wyciszony, skupiony na delikatnych, wręcz nieuchwytnych uczuciach. Choć, oczywiście, i tym razem nie brakuje znanych motywów z poprzednich jego dzieł. „Matthias i Maxime” to może nie jest jeszcze powrót do formy z jego najlepszych filmów, ale zwiastun, że być może wkrótce to nastąpi. Czytaj dalej.
Za późno, by umrzeć młodo, reż. Dominga Sotomayor
To film, który ma działać przede wszystkim swoim klimatem. I faktycznie, „Za późno, by umrzeć młodo” jest bardzo sensualny. Akcja rozgrywa się w odciętej od świata społeczności – wspólnocie przypominającą hipisowską komunę. Nie mają prądu, ani wygód, ale mają siebie nawzajem, połączonych szczególnie bliskimi relacjami. Czytaj dalej.
Przynęta, reż. Mark Jenkin
Na pierwszy rzut oka „Przynęta” wydaje się brytyjską odpowiedzią na filmy Guya Maddina. Ale po chwili okazuje się, że podobieństwa są tylko naskórkowe. Elementem łączącym dokonania obu reżyserów jest styl, realizujący się w upodabnianiu obrazu do filmów z lat 40. czy 50. Czarno-biała kolorystyka, brud taśmy filmowej i dźwięk jak z puszki. To nawiązanie do kina retro jest nieprzypadkowe, ma wyrażać tęsknotę za tym, co byłe – być może już przeszłe i nieefektywne, ale jednak wywołujące nostalgię i posiadające swoją, niepowtarzalną wartość. Czytaj dalej.
Biały, biały dzień, reż. Hlynur Palmason
Palmason nakręcił film o duchach – ale taki, w którym ich nie widać, choć potrafią przerazić, wycisnąć łzy i całkowicie zdruzgotać psychicznie. Po nieudanych „Zimowych braciach”, Islandczyk nakręcił przejmujący, ale również trzymający w napięciu film o przechodzeniu procesu żałoby, a także odkrywaniu tajemnic, które nie ułatwiają godzenia się ze stratą najbliższej osoby. Czytaj dalej.
Komentarze (0)