Filmy, które musicie zobaczyć w 2022 roku

Świat filmu powoli przyspiesza po spowolnieniu wywołanym pandemią. Widać to po liście zapowiadanych na ten rok premier. Są wśród nich wielkie, długo oczekiwane blockbustery, jak również potencjalne festiwalowe hity podpisane przez największych autorów współczesnego kina. Jeśli choć część z tych filmów będzie miała w tym roku premiery, to zapowiada nam się wybitny sezon. Poniżej znajdziecie mój autorski wybór najbardziej oczekiwanych filmów zagranicznych i polskich. Żeby utrzymać dyscyplinę, wybrałem zaledwie po 10 tytułów z każdej z grup. To filmy, które naprawdę musicie zobaczyć w 2022 roku.

10 najciekawiej zapowiadających się filmów zagranicznych:

1. The Batman, reż. Matt Reeves

Jedyny film superbohaterski, na który faktycznie czekam w tym roku. Mam nadzieję na dzieło dorównujące 'Jokerowi’, które wywróci na drugą stronę formułę superhero-movie. Pomijając znakomitą obsadę, świetnego speca za kamerą, 'The Batman’ po prostu znakomicie wygląda – zarówno na zdjęciach, jak i w pierwszych zapowiedziach. Jeśli nawet nie będzie tu żadnej rewolucji, to przynajmniej dostaniemy kino wybornego designu.

2. Wiking, reż. Robert Eggers

Mistrz współczesnego horroru bierze się za nieco inne kino – historyczne, utrzymane w konwencji revange-movie. Ale nadal pozostaje w obrębie kina stylizowanego, umieszczonego w przeszłości, która staje się znaczącym tłem dla pokręconych historii. Tym razem opowie o przywódcy Wikingów, który rusza w podróż, by pomścić zabitego ojca.

3. Baby, box, broker, reż. Hirokazu Koreeda

Każdy kolejny film Koreedy trafia na bardzo wysokie miejsce w moich rocznych zestawienia. Ufam, że tak samo będzie w przypadku jego nowego przedsięwzięcia. Tym bardziej, że najwyraźniej Japończyk pozostaje w obrębie swojego ulubionego tematu, czyli życia rodzinnego. Tym razem opowie o niechcianych dzieciach w Korei Południowej.

4. The Whale, reż. Darren Aronofsky

Aronofsky najwyraźniej powraca do tego, co wychodziło mu niegdyś najlepiej – minimalistycznego kina o obsesjach i uzależnieniach. Tym razem głównym bohaterem będzie ekstremalnie otyły mężczyzna, którego niepochamowany apetyt izoluje od świata. Z więzienia własnego mieszkania będzie starał się poprawić relacje ze swoją córką. W roli głównej – Brendan Fraser.

5. Nope, reż. Jordan Peele

Tajemniczy projekt Jordana Peelego, który ma już datę premiery, oficjalny plakat, ale wciąż nie ma zarysu fabuły. Nie ma jednak wątpliwości, że mistrz horroru powróci z filmem utrzymanym w klimacie pokręconego, autorskiego kina grozy. Lecąca niczym latawiec chmura, która intryguje na plakacie, jest zapowiedzią nadchodzącego niesamowitego.

6. Dissappointment Blvd, reż. Ari Aster

W tym roku poznamy filmy trójki rewolucjonistów współczesnego horroru. Obok Eggersa i Peleego, nowy film szykuje również Ari Aster. Tym razem kieruje się ku grozie zabarwionej komedią. A główną rolę powierzył niezawodnemu Joaquinowi Phoenixowi. Film powstaje dla wytwórni A24. Czego chcieć więcej?

7. The Killer, reż. David Fincher

David Fincher zaliczył wpadkę 'Mankiem’, może właśnie dlatego powraca do gatunku, w którym wychodziło mu wszystko – do kryminału. Tym razem będzie opowiadał o świecie zbrodni z punktu widzenia zabójcy, który przeżywa moralne rozterki w obliczu nieczulicy współczesnego świata. W roli głównej Michael Fassbender.

8. Poor Things, reż. Yorgos Lanthimos

Od Lanthimosa wszystko biorę bez pytania, tym bardziej po jego 'Faworycie’. Na 'Poor Things’ czekam z jeszcze większą niecierpliwością, ponieważ Lanthimos ponownie umieścił akcję w wiktoriańskiej Anglii. Tym razem stworzył luźną wariację na temat 'Frankensteina’ Mary Shelley. W rolach głównych Emma Stone i Willem Defoe.

9. Decision to Leave, reż. Park Chan-wook

To będzie pierwszy film Koreańczyka od wybitnej 'Służącej’. Apetyty więc mamy ogromne, ale kto jak kto – Chan-wook jest w stanie je nasycić. Tym bardziej, że kręci w klimacie mrocznego kryminału, o detektywie, który zakochuje się w niewłaściwej kobiecie.

10. Triangle of Sadness, reż. Ruber Ostlund

Jeden z najlepszych współczesnych filmowców, obsypywany nagrodami za poprzednie filmy, tworzy swój anglojęzyczny debiut. W obsadzie znalazł się m. in. Woody Harrelson. Film opowie o przygodach załogi statku, który ulega katastrofie, a rozbitkowie lądują na bezludnej wyspie.

10 najciekawiej zapowiadających się filmów polskich:

1. Niebezpieczni dżentelmeni, reż. Maciej Kawalski

Jeden z najbardziej zwariowanych i najlepiej zapowiadających się projektów, o jakich słyszałem. To ma być absurdalny kryminał, w którym główne role zagrają… Witkacy, Bronisław Malinowski, Joseph Conrad i Tadeusz Boy-Żeleński. Czekajmy więc na młodopolskie klimaty, artystyczną bohemę, ekstrawagancję, zbrodnię i dużo śmiechu. W końcu za kamerą stoi autor jednej z najlepszej komediowej krótkometrażówki ostatnich lat – ’Atlasa’.

2. Baltazar, reż. Jerzy Skolimowski

Jerzy Skolimowski przygotowuje własną interpretację jedynego filmu, na którym się kiedykolwiek wzruszył, czyli 'Na los szczęścia, Baltazarze’ Roberta Bressona. Wydarzeniem będzie fakt, że w obsadzie znajdzie się sama Sophia Loren.

3. Chłopi, reż. Dorota Welchman

Po sukcesie 'Twojego Vincenta’ Dorota Welchman przygotowuje kolejny pełnometrażowy film malarski – tym razem będzie to adaptacja powieści 'Chłopi’, która będzie inspirowana XIX-wiecznym polskim malarstwem, na czele z rodzimymi realistami, przedstawiającymi uroki polskiej wsi. Jest niemal pewne, że film odbije się echem na całym świecie.

4. Silent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska

Agnieszka Smoczyńska wchodzi na salony światowego kina. Jej 'Silent Twins’ będzie jej anglojęzycznym debiutem. Film opowie o mrocznej historii dwóch sióstr, które mają ze sobą szczególną wieź. W jednej z ról gwiazda światowego kina – Letitia Wright.

5. Biała odwaga, reż. Marcin Koszałka

Marcin Koszałka zapowiada ten film o wielu lat. Ostatnio było o nim głośno w kontekście protestów Górali, którzy zgłosili się do Piotra Glińskiego z prośbą o interwencję, by film ten nie powstał. Nie ma się co dziwić, film bowiem podejmuje trudny i bolesny temat kolaboracji Górali z hitlerowcami podczas II wojny światowej. Miejmy nadzieję, że mimo to film ujrzy światło dzienne.

6. Kosmos, reż. Michał Marczak

Niewiele wiadomo o tym projekcie, oprócz tego, że jakiś już czas temu otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wiadomo też, że Michał Marczak fascynuje się sprawami kosmosu od dziecka, a dekadę temu przygotowywał dokument o locie w przestrzeń kosmiczną, który jednak nie został ukończony.

7. Zaprawdę, Hitler umarł, reż. Monika Strępka, Paweł Demirski

Jeden z najciekawszych duetów współczesnego polskiego teatru wkraczają do świata kina. Wcześniej zawojowali telewizję wybitnym serialem 'Aktorzy’. Ich najnowszy projekt zapowiada się więcej niż intrygująco, bowiem opowiadać ma o alternatywnych losach Europy, w której zwyciężyli naziści.

8. Chleb i sól, reż. Damian Kocur

Damian Kocur to autor najciekawszych polskich krótkich metraży ostatnich lat. Na jego fabularny debiut czekamy już dłuższy czas. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku się doczekamy. Jego debiut będzie opowiadać o młodym pianiście, który wraca na wakacje do rodzinnego miasteczka, gdzie lokalna społeczność żyje w zgodzie z emigrantami ze wschodu. To się jednak ma wkrótce zmienić.

9. Broad Peak, reż. Leszek Dawid

Film powstaje już bardzo długo, ale nie ma co się dziwić, bo jest kręcony w ekstremalnych warunkach gór Himalajów. Opowie autentyczną historię Macieja Berbeki, który zapragnął dokonać pierwszego zimowego wejścia na tytułową górę.

10. Infinite Storm, reż. Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumowska nie poddaje się w walce o międzynarodową karierę. 'Infinite Storm’ będzie jej kolejnym amerykańskim projektem. Tym razem do projektu zaprosiła światową gwiazdę – Noami Watts – która zagra przewodniczkę górską, walczącą o swoje i innych życie podczas zamieci.