5 wydarzeń, w których musicie wziąć udział podczas 12. Festiwalu Kamera Akcja

Już dziś rozpoczyna się Festiwal Kamera Akcja – wydarzenie wyjątkowe, bo łączące pokazy filmowe z całym zestawem wydarzeń branżowych: spotkaniami, debatami, speechami, dyskusjami. W tym roku odbędzie się edycja hybrydowa – będziecie mogli wziąć udział w wydarzeniach zarówno stacjonarnie, jak i przez platformę Think Film. Bardzo polecam Wam tegoroczne wydarzenia i wskazuje na 5, których nie możecie przegapić.

1. Magic Mountain, reż. Urszula Antoniak

W tym roku program filmowy pęka w szwach od znakomitych, bardzo często przedpremierowych pokazów najważniejszych filmów sezonu. Ale spośród filmowych rarytasów warto wyłapać te tytuły, które mogą nie trafić do polskiej dystrybucji, a z pewnością zasługują na uwagę. Takim filmem jest bez wątpienia najnowsze dzieło znakomitej reżyserki – Urszuli Antonia – z Marcinem Dorocińskim w obsadzie. To holenderska produkcja o doświadczeniu emigracyjnym podszyta mrocznym thrillerem.

2. „Uszanowanko”. Dyskusja o szacunku w branży filmowej

Szacunek w branży filmowej to obecnie niezwykle ważny temat. Mówi się o nadużyciach na planie, w szkołach filmowych, w relacjach między pracownikami. Dlatego ta dyskusja jest tak ważna, bo przybliży nowe standardy, które stara się wprowadzać na plany zdjęciowe. Dyskutować będą Marta Łachacz – koordynatorka intymności przy produkcjach Netflixa, Ewa Brodzka – reżyserka obsady m.in. u Andrzeja Wajdy, oraz Piotr Trojan – aktor, który wcielił się w Tomasza Komendę w „25 latach niewinności”. Rozmowę poprowadzi Kaja Klimek.

3. Akcja edukacja. Produkcyjne case study. Spotkanie z Ewą Puszczyńską

Festiwal Kamera Akcja to również edukacja. Tym razem w cyklu Akcja Edukacja będzie można spotkać się z laureatką Oscara za „Idę”, producentką Ewą Puszczyńską – jedną z najlepszych w swoim fachu w Polsce. Gościni opowie o tajnikach branży, własnych doświadczeniach, współpracy międzynarodowej i roli nagród filmowych w jej pracy.

4. Dyskusja: Co tu się kręci? Biopic w natarciu

Po tegorocznym festiwalu w Gdyni już chyba nikt nie ma wątpliwości, że polskie kino stoi biopicami – czy to postaci historycznych, czy współczesnych. Postacie z życia wzięte przeważają w polskich produkcjach. Skąd wziął się ten fenomen i dokąd nas zaprowadzi? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć specjaliści biorący udział w rozmowie – scenarzystka „Żeby nie było śladów” Kaja Krawczyk-Wnuk, reżyserka filmu „Bo we mnie jest seks” Katarzyna Klimkiewicz, producent Jerzy Kapuściński i dziennikarka Katarzyna Borowiecka. Rozmowę poprowadzi Kaja Klimek.

5. Amerykańskie pióro. Odie Henderson w rozmowie z Michałem Oleszczykiem

Festiwal Kamera Akcja to także krytyka filmowa. W tym roku tę część festiwalu zagospodaruje rozmowa znakomitego polskiego krytyka – Michała Oleszczyka – z Odiem Hendersonem, równie świetnym krytykiem amerykańskim, związanym ze stroną RogerEbert.com. Podczas rozmowy będzie można poznać podobieństwa i różnice rodzimej i amerykańskiej krytyki filmowej.