5 filmów, których nie możecie przegapić podczas 8. MFF HumanDoc

Już w piątek rusza 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc. To unikatowa na światową skalę impreza, której celem jest pokazywanie najciekawszych dokumentów, opowiadających o globalnych problemach, nurtujących ludzkość. Festiwal daje możliwość zajrzenia tam, gdzie na co dzień kamery nie docierają. Śledzi skutki zmian klimatycznych, międzynarodowe konflikty zbrojne, globalne nierówności i przykłady łamania praw człowieka. Wybrałem pięć filmów, których nie możecie w tym roku przegapić!

Alisa w Krainie Wojny, reż. Alisa KovalenkoLiubov Durakova

Kovalenko w polsko-ukraińskiej koprodukcji opowiedziała o samej sobie w sytuacji ekstremalnej. Film rozpoczyna się w momencie, gdy kijowski  Majdan zwycięża, a Krym zostaje zaatakowany przez Rosjan. Młoda reżyserka chce zarówno udokumentować ten bardzo ważny moment w ukraińskiej historii, jak i wspomóc swoją ojczyznę w walce z agresorem. Więcej o filmie pisałem z Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Czy czeka nas koniec?, reż. Fisher Stevens

Leonardo DiCaprio przemierza pięć kontynentów i przygląda się zmianom spowodowanym przez globalne ocieplenie. Dokument w niezwykle sugestywny sposób tropi wpływ człowieka na dewastację przyrody. Hollywoodzki aktor spotyka się ze światowymi przywódcami i staje się świadkiem prawdopodobnego początku końca. Z proponowanej przez filmowców perspektywy, apokaliptycznie brzmiący tytuł, niestety brzmi wyjątkowo proroczo.

Delikatna równowaga, reż. Guillermo García López

Wywiad-rzeka z José Alberto Mujicą – byłym prezydentem Urugwaju, który podczas swojej kadencji oddawał wynagrodzenie na cele charytatywne i konsekwentnie odmawiał zamieszkania w pałacu prezydenckim. Rozmowa jest punktem wyjścia do refleksji nad wpływem globalnej, kapitalistycznej gospodarki na współczesne społeczeństwa. Z tej perspektywy reżyser przygląda się bohaterom mieszkającym na trzech kontynentach – w Afryce, w Europie i w Azji.

ER – coming, reż. Bonia Borzycka-Bogdanik

Trudna afgańska rzeczywistość oczami polskich i ukraińskich lekarzy, którzy przybyli do kraju ogarniętego wojną wraz z siłami stabilizacyjnymi. Szybko jednak zdali sobie sprawę, że równie potrzebni co w armii są wśród tamtejszych cywili. Film jest zapisem doświadczeń polskiego chirurga, który codziennie musiał borykać się z wojenną rzeczywistością i dramatycznie niskim poziomem miejscowej służby zdrowia.

Więzienne siostry, reż. Nima Sarvestani

Dokument przedstawia dalsze losy bohaterek filmu „No Burqas Behind Bars”. Tragiczne perypetie dwóch dziewczyn, które poznały się w afgańskim więzieniu, stają się przyczynkiem do zbadania dramatycznej sytuacji kobiet na terenach kontrolowanych przez Talibów. Dokument przybrał formę dochodzenia w sprawię zaginięcia jednej z bohaterek. Odkrycie przyczyny jej zniknięcia pobudza reżyserkę do podjęcia próby zgłębienia źródeł problemów dręczących afgańskie kobiety.