Poznański festiwal filmów animowanych Animator rozpocznie się już za tydzień. Z roku na rok zdobywa coraz ważniejsze miejsce na mapie podobnych imprez na świecie. Daje możliwość nie tylko zapoznania się z tym, co najlepsze i najważniejsze we współczesnej animacji, ale w równym stopniu przykłada wagę do historii tej sztuki. Animator to konkursy, retrospektywy, premiery, przeglądy, pokazy z muzyką na żywo i wiele więcej! Lubicie animacje? Nie może więc Was zabraknąć w Poznaniu w dniach 8-14 lipca! Zobaczcie, jakich 10 wydarzeń zapowiada się szczególnie interesująco:
Konkurs krótkich metraży
Dwa konkursy – poświęcone krótkich i długim formom – są rdzeniem festiwalu i jego najważniejszymi sekcjami. O ile konkurs pełnych metraży działa od niedawna i nie zawsze oferuje filmy zasługujące na taką samą uwagę, to konkurs animacji krótkometrażowych istnieje od samego początku festiwalu. To właśnie tam można odkryć prawdziwe perełki nieznanych jeszcze twórców i zapoznać się z najważniejszymi filmami sezonu. W tym roku swoje filmy pokazywać będą nie byle jacy twórcy, m. in. David Ehrlich, Steven Subotnick, Bill Plympton czy Paul Driessen. Szczególnie polecam jednak filmy polaków: Tomasza Siwińskiego, Marty Pajek, Izabeli Plucińskiej, Wioli Sowy czy Anity Kwiatkowskiej-Naqvi.
Filmy z muzyką Eugeniusza Rudnika
Jednym z bohaterów festiwalu będzie pionier muzyki elektronicznej, pracownik legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, Eugeniusz Rudnik. Jego oryginalne, analogowe kompozycje wielokrotnie wykorzystywano w filmach animowanych. Animator od początku swojego istnienia kładzie nacisk na podkreślanie ścisłych związków muzyki i animacji. Co roku przybliża też sylwetkę jednego znanego kompozytora. W tym roku zademonstruje dorobek postaci szczególnej. Nie zabraknie również innych wydarzeń z Rudnikiem w roli głównej. Podczas inauguracji festiwalu hołd dla pierwszego DJ-a w historii polskiej muzyki złoży duet Kaliski/Szymborski. Będzie można także obejrzeć znakomity film dokumentalny o Rudniku „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz.
Retrospektywa Michaeli Pavlatovej
Animator to również mnogość retrospektyw najważniejszych animatorów. W tym roku będzie można zapoznać się z twórczością Speli Cadez, Barry’ego Purvesa, Zenona Wasilewskiego, Paula Busha, ale jeżeli chcielibyście wybrać się tylko na jeden taki pokaz, to szczególnie zachęcam do zapoznania się z dorobkiem Michaeli Pavlatovej. Czeska artystka zdobyła zasłużoną sławę i znajduje się w ścisłym gronie współczesnych mistrzów animacji. Przez lata działalności ugruntowała swoją pozycję i wciąż udowadnia swój wielki talent.
Royal Collage of Art
Co roku podczas Animatora można zapoznać się z dorobkiem jednej placówki edukacyjnej. Tym razem będzie można obejrzeć prace studentów nie byle jakiej uczelni, bo londyńskiej Royal Collage of Art. Jej najbardziej znaną absolwentką jest bez wątpienia zdobywczyni Oscara za „Piotrusia i wilka”, stworzonego w łódzkim studiu SE-MA-FOR, Suzie Templeton. Działająca od pięćdziesięciu lat uczelnia może pochwalić się także innymi, niemniej utalentowanymi, studentami.
„Czerwony żółw”
Animator to również premiery ważnych animacji pełnometrażowych. Prosto z Cannes przyjedzie nagrodzony nagrodą specjalną sekcji Un Certain Regard „Czerwony żółw” Michaela Dudok de Wita, stworzony w legendarnych, japońskim studiu Ghibli. To opowieść obywające się bez słów o mężczyźnie usiłującym uciec z samotnej wyspy. Ci, którzy widzieli, zgodnie twierdzą, że film jest wizualną ucztą. Pozycja obowiązkowa!
Robakowski/Shaits
Pokaz będzie próbą rekonstrukcji artystycznego dialogu jaki miał miejsce między dwoma wybitnymi twórcami kina eksperymentalnego. Obaj artyści funkcjonowali w ramach kina strukturalnego, a szczególnie interesowała ich taśma filmowa i światło. Mieli nawet plan, by wspólnie stworzyć film. Projekt jednak nie doszedł do skutku ze względu na aktualnie panujący w Polsce stan wojenny. Po latach spróbowano zrekonstruować niepowstały nigdy film. W Poznaniu będzie okazja, by go zobaczyć. Rarytas!
Jaaa! z wizualizacjami Karoliny Głusiec
W zestawieniu nie mogło zabraknąć wydarzenia odbywającego się w festiwalowym namiocie. Codziennie będą się w nim odbywać koncerty, pokazy filmowe z muzyką na żywo i seanse kultowych animacji. To znakomita okazja, by odetchnąć po całym dniu wrażeń i skonsumować filmowy deser. Szczególnie ciekawie zapowiada się koncert polskiego zespołu Jaaa!, śmiało atakującego rodzimą scenę muzyczną. Ich muzyce będą towarzyszyć animacje stworzone przez Karolinę Głusiec. Rozumiem, że się widzimy?
Nagrody publiczności z Animafest Zagrzeb
Jednym z ważniejszych bohaterów tej edycji festiwalu będzie animacja chorwacka. Tamtejsi artyści na stałe zapisali się w historii animacji. Również współcześnie prężnie działają w branży. Będzie się można o tym przekonać podczas seansu „Nowa chorwacka animacja”. Szczególnie smakowitym kąskiem powinien być jednak pokaz filmów nagrodzonych nagrodą publiczności podczas festiwalu Animafest. To jedna z najważniejszych imprez tego typu na świecie. Przegląd tego, co najbardziej się podobało publiczności na przestrzeni historii całego festiwalu to coś, czego nie można przegapić!
Jachna/Buhl/Ziołek – „Chłopiec i świat” Ale Abreu z muzyką na żywo
Nominowany do Oscara „Chłopiec i świat” to jedna z najważniejszych animacji ostatnich lat. Ten, kto nie widział, koniecznie powinien nadrobić tę zaległość. Szczególnie, gdy pokazowi będzie towarzyszyć muzyka tria Jacha/Buhl/Ziołek. Jazz spotyka się tu z alternatywą, by ubarwić sam w sobie fantastyczny film. Brzmi, jak pozycja obowiązkowa!
Filmy nagrodzone na Annecy
Stała pozycja w programie Animatora i jedna z tych, które przyciągają największą publiczność. W tym roku ponownie będziemy mogli zapoznać się z tym, co najlepiej wypadło na najważniejszym festiwalu filmów animowanych w Annecy. Nie możecie chodzić na pokazy konkursowe, a chcecie wiedzieć, co piszczy w światowej animacji? Wybierzcie się na ten seans, a zobaczycie najważniejsze tegoroczne produkcje z całego świata.
Komentarze (0)