10 najciekawszych filmów i seriali czerwca

Choć 6 czerwca otwarto kina i kilka ciekawych filmów będzie miało swoje kinowe premiery, wciąż wiele ciekawego dzieje się na platformach streamingowaych i na VOD. Kto wie, czy tak już nie zostanie, a rola dystrybucji online tylko będzie coraz większa. Dlatego ponownie w zestawieniu możecie znaleźć obok najciekawszych filmów kinowych tytuły dostępne w Internecie. Do zestawienia włączyłem również dwa najgłośniejsze premiery VOD zza Oceanu, licząc, że wkrótce będzie można je obejrzeć również w Polsce.

Queen and Slim, reż. Melina Matsoukas, 5.06, VOD

Film, który wyprzedził swój czas. Jest idealnym komentarzem do tego, co aktualnie dzieje się w stanach po zabójstwie George’a Floyda. „Queen and Slime” opowiada o systemie przemocy i instytucjonalnym rasizmie przez pryzmat kina drogi połączonego z romansem. W roli głównej – Daniel Kaluuya. A wszystko rozpoczyna się od obiecującej randki.

Shirley, reż. Josephine Decker, 5.06, amerykańskie VOD

Biografia Shirley Jackson, ale nie fakty z życia pisarki są tu najważniejsze, lecz gęstniejący klimat szaleństwa. Film rozgrywa się na granicy jawy i snu, dramatu i horroru. Autorka jest jedną z najbardziej wizjonerskich współczesnych reżyserek, a w rolę tytułową wcieliła się Elisabeth Moss. Za Oceanem film zbiera rewelacyjne recenzje.

Late Night, reż. Nisha Ganatra, 7.06, HBO GO

Prowadząca telewizyjne show musi dostosować się do nowych oczekiwań. Musi stać się mniej stara i mniej biała. W czym ma jej pomóc kobieta hinduskiego pochodzenia. „Late Night” w żartobliwy sposób opowiada o gruntownych zmianach, jakie dotknęły przemysł rozrywkowy w USA.

W głębi lasu, 12.06, Netflix

Drugi w historii polski serial Netflixa. Tym razem jest to adaptacja zagranicznej prozy – Harlana Cobena. „W głębi lasu” to kryminalna opowieść o wciąż niewyjaśnionej zbrodni sprzed lat, która wydarzyła się w ponurym lesie. W rolach głównych Grzegorz Damięcki i Agnieszka Grochowska.

Pięciu braci, reż. Spike Lee, 12.06, Netflix

Najnowszy film Spike’a Lee. Klasyk amerykańskiego kina tym razem opowiada o wojnie w Wietnamie – ale oczywiście przez pryzmat swoich czarnoskórych braci. Opowie o byłych członkach kompanii, którzy po latach wracają do Wietnamu, by odnaleźć zakopane złoto. Będzie politycznie, twardo, ale również psychodelicznie.  

The King of Staten Island, , reż. Judd Apatow, 12.06, amerykańskie VOD

Najnowszy film Judda Apatowa, który tym razem miesza komedię ze znacznie poważniejszymi tonami. To na wpół biograficzna historia stand-upera, który mierzy się z wyzwaniami codzienności, a jednocześnie żyje w przeszłości. Cieniem na jego życiu położyła się bowiem śmierć ojca strażaka podczas zamachów z 11 września.  

Obrazy bez autora, reż. Florian Henckel von Donnersmarck, 12.06, kino

Biograficzna historia Kurta Barnerta, młodego artysty, która za pomocą sztuki stara się rozprawić z własną i narodową trauma przeszłości. Donnersmarck ponownie opowiada o trudnej przeszłości swojego kraju – tym razem przez pryzmat życia jednostki, której biografia została uwikłana w wielka historię.

Pollywood, reż. Paweł Ferdek, 14.06, HBO GO

To mógłby być kolejny dokument składający się z gadających głów. Bezpieczny, klasyczny, poprawny. Kolejni postawieni przed kamerą bohaterowie opowiadaliby, jak to znali lub podziwiali założycieli Hollywood, którymi – tak się dziwnie złożyło – byli Polacy: bracia Warner i Samuel Goldwyn. Paweł Ferdek jednak zaryzykował, zdobył się na gest niemal równie wariacki, jak bohaterowie jego dokumentu. On również ruszył bez grosza przy duszy do Stanów, by zrealizować swój american dream. Czytaj dalej.

Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga, reż. David Dobkin, 26.06, Netflix

W tym roku nie odbywał się Eurowizja, jakąś namiastką corocznego święta muzycznego kiczu może być komedia rozgrywająca się w uniwersum tego popularnego konkursu muzycznego. Póki co niewiele wiadomo na temat fabuły „Eurovision Song Contest”, ale umówmy się, nie ona będzie tu najważniejsza.

Eastern, reż. Piotr Adamski, 26.06, kino

Jesteście w stanie wyobrazić sobie film, będący połączeniem „Kła” Yorgosa Lanthimosa z „Igrzyskami Śmierci”? Już nie musicie się wysilać – wystarczy, że obejrzycie „Eastern” Piotra Adamskiego. To wyjątkowo oryginalne przedsięwzięcie, które zainaugurowało nowy program Studia Munka – „60 minut”. Czytaj dalej.